Чүпрәле муниципаль районында физик затларга караган техниканы тикшерү

2024 елның 6 мае, дүшәмбе

2024 елның 4 маенда июнендә Звезда авыл җирлегенә караган шәхси хуҗаларының тракторлары һәм аларга тагылмалар техник яктан карап чыгылды. Хорновар-Шигали авылында техник карауга 11 трактор һәм 8 тагылма һәм Чепкас-Илмәт авылында 8 трактор һәм 6 тагылма тәкъдим ителде. Техник тикшерү уздырылган вакытта машиналарның техник куркынычсызлык таләпләренә җавап бирүенә: тормозларның, руль системасының, яктырту җайланмаларының, хәрәкәт итү өлешенең, тавыш сигналының, тагылманың иминият ялганышлары төзек булуына, тагылмаларда саклагыч чылбырлар (трослар) булуына, шулай ук машинаның теркәлү белешмәләренә туры килүенә, йөртүчедә тиешле категория буенча тракторчы-машина йөртүче таныклыгы булу-булмавына махсус игътибар бирелде.

Техник тикшерү нәтиҗәләре буенча анализ үткәрелде. Шулай ук авыл хуҗалыгы агрегатлары һәм арбалары булган тракторларны куркынычсыз эксплуатацияләү мәсьәләләре каралды.  Техниканы тәүлекнең караңгы вакытында эксплуатацияләүгә аерым игътибар бирелә.

Илдар Шәйхатдаров – ТР Дәүләт техник күзәтчелек идарәсенең Чүпрәле муниципаль районы бүлегенең баш дәүләт инженер-инспекторы.